اطلاع رسانی انفورماتیک پزشکی

فرزانه کریمی علویجه - کارشناس ارشد انفورماتیک پزشکی

تعریف رشته انفورماتیک پزشکی به زبان ساده

در این پست ،قصد داریم رشته انفورماتیک پزشکی را بطور ساده تعریف کنیم. از دوستان خواهش می کنیم با ارسال نظرات سودمندشان این مطلب را تکمیل کنند. ادامه مطلب را بخوانید:

 

وظیفه  رشته انفورماتیک پزشکی این است که پل ارتباطی بین گروه مهندسی کامپیوتر با گروه پزشکی باشد. یک متخصص انفورماتیک پزشکی ،باید در مراکز بهداشتی درمانی جستجو کند و سیستمهای آن مراکز را ارزیابی کند و نیازهای نرم افزاری و سخت افزاری سیستمهای بهداشتی درمانی را تشخیص دهد و به گروه مهندسی کامپیوتر سفارش دهد تا متناسب با این نیازها ،نرم افزار تهیه شود. در ضمن متخصص انفورماتیک پزشکی باید اطلاعات و مهارتهای لازم درخصوص نرم افزار و سخت افزار و هوش مصنوعی را داشته باشد و بتواند دانش خود را در خدمت سیستم بهداشت و درمان قرار دهد. بیشتر درسهای این دوره ،جنبه مدیریتی دارد. خلاصه ،وظیفه متخصص انفورماتیک پزشکی، ارزیابی ، مدیریت ، طراحی و نظارت است.  متخصص انفورماتیک پزشکی، هم با زبان گروه پزشکی آشنا است و هم با زبان مهندسی کامپیوتر.

 

در میان رشته های گروه پزشکی ،رشته انفورماتیک پزشکی، بیشترین ارتباط را با رشته مدارک پزشکی و مدیریت اطلاعات سلامت دارد.

 

زمینه های کاری عبارتند از : داده کاوی و تصمیم گیری در پزشکی - انفورماتیک تصویر برداری پزشکی - پرونده الکترونیکی سلامت - پزشکی از راه دور - کاربردموبایل در پزشکی -طراحی سیستمهای اطلاعاتی در پزشکی - ارزیابی سیستمهای اطلاعاتی - مشارکت در تهیه برنامه ها و نرم افزارهای پزشکی - کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی - کاربرد فن آوری اطلاعات در پزشکی - کاربرد انفورماتیک در رشته های مختلف پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی و پرستاری و پیراپزشکی و علوم پایه

 مطالب رنگی نظر نویسنده وبلاگ نیست و نظرات خوانندگان است.

ضمن تشکر بسیار زیاد از مخاطبان گرامی که نظرات خود را برای ما ارسال کردند در ادامه نظرات این عزیزان به استحضار میرسد.مطالب رنگ مشکی نظر نویسنده وبلاگ است و مطالب رنگی نظرات مخاطبان محترم است.

و اما نظر یک خواننده به نام علاقه مند:

 

دقیقا درست گفته اید اما موراد زیر را هم باید به آن افزود:

1- انفورماتیک پزشکی در تبدیل دیتا به اطلاعات نفش اساسی دارد پس به نحوی اطلاعات پزشکی را دسته بندی کرده در اختیار پزشکان می گذارد یعنی پزشک سالاری را ارتقاء می بخشد.

2- انفورماتیک پزشکی نه متخصص کامپیوتر و نه متخصص پزشکی است یعنی توان ورود به بازار کار تخصصی ندارد و اظهار نظر علمی هم نمی تواند بکند چون تخصص یک جانبه علمی ندارد.

3- محل کار انفورماتیک پزشکی منحصرا در وزارت بهداشت است .

4- جایگاه انفورماتیک پزشکی اصلا در وزارت بهداشت مشخص نیست بیم ان وجود دارد که عاقبت آن مثل عافبت رشته های جنبی این چنینی باشد مثلا مدیریت خدمات بهداشتی درمانی که اگر استخدماشان کنند در صندوق بیمارستانها باید کار کند کارشناسان بهداشت محیط که باید بازدید مغازه کنند کارشناسان بهداشت عمومی که باید واکسن بزنند کارشناسان اتاق عمل و هوشبری که باید در خدمت پزشک در اتاق عمل باشند کارشناسان مددکار اجتماعی که باید کار تخفیف بیمارستانی را انجام دهند یا منشی بخش باشند کارشناسان مدارک پزشکی که باید در اتاقی تاریک و نمور آمار بیمارستانی را آماده سازند و حدکثر رابط بیمه باشند و رشته های دیگر که خودتان بهتر می دانید. اینجا فقط پزشکانند که مدیرند و باید همگی در خدمت آنان باشند.

 

و نظر شخص دیگر در پاسخ به علاقه مند

بازار کار را خودتان باید دنبالش باشید.مثلا همین الان اگر کسی در زمینه ی داده کاوی پزشکی کار عملی یا مقاله داشته باشه،شورای عالی انفورماتیک کشور با حقوق پایه 2 میلیون استخدامش میکنه.اگر باور ندارید برید بپرسید.

 

پاسخ نویسنده وبلاگ به مطلب علاقه مند:

۱- ایشان گفتند : انفورماتیک پزشکی در تبدیل دیتا به اطلاعات نفش اساسی دارد پس به نحوی اطلاعات پزشکی را دسته بندی کرده در اختیار پزشکان می گذارد . یعنی پزشک سالاری را ارتقاء می بخشد. این مطلب را میتوان از زاویه دیگر نیز دید. تبدیل داده به اطلاعات می تواند در پیشرفت علم پزشکی نقش اساسی داشته باشد. همچنین ،انفورماتیک پزشکی ،با دسته بندی داده ها و اطلاعات می تواند کار تصمیم گیری را در مورد یک بیمار خاص برای پزشک آسان تر و علمی تر کند و کیفیت خدمات درمانی را افزایش دهد.

۲- ایشان گفتند: انفورماتیک پزشکی نه متخصص کامپیوتر و نه متخصص پزشکی است یعنی توان ورود به بازار کار تخصصی ندارد و اظهار نظر علمی هم نمی تواند بکند چون تخصص یک جانبه علمی ندارد. در جواب باید گفت : درست است انفورماتیک پزشکی نه متخصص کامپیوتر است و نه متخصص پزشکی. ولی چیزی که مسلم است کسی که بخواهد متخصص پزشکی یا متخصص کامپیوتر شود ،هیچ وقت در رشته انفورماتیک پزشکی ادامه تحصیل نمی دهد. انفورماتیک پزشکی ،یک رشته بین رشته ای است مثل مهندسی پزشکی و مهندسی فن آوری اطلاعات.  بیشتر رشته های دانشگاهی ماهیت بین رشته ای دارند، فقط مساله در میزان درصد خلوص آنها است. رشته هایی مثل ریاضی و شیمی و ادبیات و ... را می توان رشته هایی خالص محسوب کرد. اما حتی رشته هایی مثل مهندسی معدن و پزشکی و داروسازی و.... هم تا حدی ،به رشته های دیگر وابسته هستند. رشته پزشکی عمومی ،ترکیبی از بیش از ۵۰ علم مستقل می یاشد ،که هرکدام از این ۵۰ علم برای خود مبانی و تخصص مستقل دارند. پس پزشکی عمومی هم تخصص در هیچ علمی ندارد. آیا پزشک عمومی هم توان ورود به بازار کار را  ندارد؟  حتی برخی از تخصصهای پزشکی ،همچون روانپزشکی ،هم تا حدی ماهیت بین رشته ای دارند ولی به راحتی کار عملی و پژوهشی انجام می دهند.

۳- ایشان گفتند: محل کار انفورماتیک پزشکی منحصرا در وزارت بهداشت است . در جواب بایدگفت : محل کار انفورماتیک پزشکی ،تنها در وزارت بهداشت نیست. به عنوان مثال یکی از وظایف انفورماتیک پزشکی ،داده کاوی در پزشکی است. وقتی شخصی به داده کاوی پزشکی مسلط شود داده کاوی در سایر مسایل راهم می تواند انجام دهد. همین امر در زمینه پزشکی از راه دور و پرونده االکترونیک و ... مصداق دارد.

۴- ایشان گفتند: جایگاه انفورماتیک پزشکی اصلا در وزارت بهداشت مشخص نیست بیم ان وجود دارد که عاقبت آن مثل عافبت رشته های جنبی این چنینی باشد مثلا مدیریت خدمات بهداشتی درمانی که اگر استخدماشان کنند در صندوق بیمارستانها باید کار کند کارشناسان بهداشت محیط که باید بازدید مغازه کنند کارشناسان بهداشت عمومی که باید واکسن بزنند کارشناسان اتاق عمل و هوشبری که باید در خدمت پزشک در اتاق عمل باشند کارشناسان مددکار اجتماعی که باید کار تخفیف بیمارستانی را انجام دهند یا منشی بخش باشند کارشناسان مدارک پزشکی که باید در اتاقی تاریک و نمور آمار بیمارستانی را آماده سازند و حدکثر رابط بیمه باشند و رشته های دیگر که خودتان بهتر می دانید. اینجا فقط پزشکانند که مدیرند و باید همگی در خدمت آنان باشند.  در جواب باید گفت : هر رشته ای باید توسط دانش آموخته های خودش توسعه پیدا کند. شاید دانش آموختگان برخی رشته ها کم کاری کرده باشند. برخی کارها هم در شرح وظایف یک رشته است. بازدید مغازه از نظر بهداشتی ،باید توسط یک کارشناس بهداشت انجام شود. مگر می توان بازدید بهداشتی را به یک فرد فاقد تخصص سپرد؟ برخی رشته ها هم جدید هستند و دانش آموختگان این جور رشته ها باید تلاش کنند تا جایگاه خود را پیدا کنند. اگر می بینید پزشکان  رده بالاتری دارند ،به علت سابقه طولانی رشته پزشکی می باشد. رشته پزشکی ،به صورت جدید، از سال ۱۳۱۳ شمسی، در ایران تدریس شده است. قبل از ۱۳۱۳ هم به صورت قدیمی تدریس می شده و کلا حرفه پزشکی قرنهای متمادی قدمت دارد. مسلم است با رشته انفورماتیک پزشکی که از سال ۱۳۸۸ در ایران تاسیس شده است ،فرق بکند.

 و نظر یک خواننده دیگر:

راستش حرفهای علاقه مند آدم را میترسونه یعنی واقعا نمیشه بااین رشته واحدهای کامپیوتر را تودانشگاه(دانشگاههای علوم پزشکی و غیره) تدریس کرد؟یاعضوهیات علمی شد(توشهرهای کوچک رومیگم)؟یعنی توشهرهای کوچک امیدی نداره؟

جواب : البته با مدرک کارشناسی ارشد ‌٫احتمال استخدام در هیات علمی دانشگاهها بسیار کم است. حتی در دانشگاه های شهرهای کوچک. ولی برای تدریس به صورت حق التدریس هیچ مشکلی وجود ندارد. این امر، حتی در شهرهای بزرگ هم ممکن است. بستگی به قابلیت خود شما دارد. اگر کسی با سواد باشد، با مدرک کارشناسی ارشد انفورماتیک پزشکی، می تواند به دانشجویان کلیه رشته های گروه پزشکی، درس بدهد. همچنین می تواند در گروه فنی، برای  دانشجویان مهندسی کامپیوتر٫ مهندسی فن آوری اطلاعات و مهندسی پزشکی تدریس کند. همچنین امکان تدریس به دانشجویان رشته های دامپزشکی ٫ زیست شناسی و روان شناسی وجود دارد.

نظر مجدد (دوم) علاقه مند

سرکار خانم کریمی
چرا نظر آخر منو نگذاشتین؟ نکنه شما هم به سانسور روی آوردین. شما از نظر و انعکاس نترسین همه رو نمایش بدین قضاوت رو به خوانندگان بسپارین بذارین جوانها و مشتاقان تحصیل خودشون راهشونو با دقت نظر انتخاب کنن پس لطفا سانسور نفرماین

سلام - این دومین نظری است که شما فرستادید و ما منعکس کردیم . نظر دیگری به دست ما نرسیده است. شاید ارسال کرده باشید و ما دریافت نکرده باشیم.

پیام سوم علاقه مند (یکی از مخاطبان وبلاگ):

در مطلب قبلی به ذکر پاسخ توضیحات شما پرداختم و هر کدام را توضیح دادم از جمله آنکه عرض کردم رشته انفورماتیک پزشکی به تعبیر شما رشته ای مدیریتی است که تعبیر درستی هم هست و مستحضرید شرکتهای خصوصی دنبال متخصص هستند و نه مدیر بنابراین حضور فارغ التحصیلان انفورماتیک پزشکی در بخش خصوصی منتفی است. همچنین خاطر نشان کردم که تحلیل شما نشان از بی تجربگی شما در امور اجرایی است وگرنه اگر کسی چند سالی در مجموعه دولتی و یا خصوصی از جمله وزات بهداشت کار کرده باشد می داند که در وزارت بهداشت پزشک سالاری است یعنی اگر فارغ التحصیلان این رشته را استخدام کنند حداکثر کاری که به او می دهند یا حضور در بخش آمار است یا تعمیرکار و اپراتور کامپیوتر و بعید است به شما اجازه دهند برایشان مدیریت کنید تا چه رسد به تدریس، تازه اگر پارتی گیر بیاورید و استخدام شوید اینگونه خواهد بود و گرنه به خیل خانه نشینان می پیوندید. در خصوص تدریس نیز باید گفت رشته انفورماتیک پزشکی چون به طور سطحی با علومی از جمله برنامه نویسی، مدیریت اطلاعات، هوش مصنوعی و سیستمها آشنا می شود قطعا تبحری که فارغ التحصیلان این رشته ها دارند را نخواهد داشت مثلا در کلیه دروسی را که عرض کردم فارغ التحصیل تا دکترا وجود دارد پس استقبال از تدریس فارغ التحصیلان انفورماتیک نیز احیانا دور از خیال است.

و اما پاسخ وبلاگ به این مطلب:

سلام

۱-شرکتهای خصوصی ،دنبال مدیر هستند ٫ بیشتر شرکتهای خصوصی موفق ٫ موفقیت خود را مدیون مدیریت خوب و علمی می دانند. همچنین دنبال کسی هستند که نیازهای بخش پزشکی و سلامت را تشخیص دهد و بتواند به متخصصان کامپیوتر انتقال دهد تا محصولی که مهندسان کامپیوتر تولید می کنند ،بتواند مفید باشد و به فروش برود.

۲- پزشک سالاری وجود دارد. اما برخی رشته های پیراپزشکی، در همین جو پزشک سالاری، قابلیتهای خود را بالا بردند، به گونه ای که در حال حاضر ،پزشکان به برخی رشته های پیراپزشکی ،اعتماد کامل دارند. کافی است وضعیت ۳۰ سال اخیر رشته های توانبخشی از جمله فیزیوتراپی ٬ کاردرمانی ٬ گفتاردرمانی و شنوایی شناسی را بررسی بفرمایید. در ۳۰ سال پیش ،پزشکان نسبت به این رشته ها شناخت کافی نداشتند، اما تلاش شبانه روزی آنها، موجب موفقیت آنها شد. آنها در ابتدا اجازه انجام کار نداشتند. آنها مطالعات خود را افزایش دادند . کم کم، اجازه کار محدود، در مراکز دولتی را بدست آوردند و در درمان بیماران، موفقیتهایی کسب کردند. بعد از آن، به آنها اجازه داده شد، در مطب پزشکان و در زمان حضور پزشکان، بطور خصوصی هم فعالیت کنند. کم کم، همایشهایی را برپا کردند و به تدریج در همایشهای پزشکی هم مقاله دادند و اعتماد پزشکان را کسب کردند. وزارت بهداشت مجبور شد برای آنها دوره کارشناسی ارشد را راه بیندازد.  کم کم فعالیت علمی آنها ،گسترش پیدا کرد. مقامات وزارت بهداشت که صد در صد از پزشکان بودند، به این نتیجه رسیدند که عده ای از کارشناسان ارشد توانبخشی را ،برای ادامه تحصیل ،به خارج از کشور اعزام کنند. بعد از مدتی، دوره دکترای رشته های توانبخشی، در داخل کشور، راه اندازی شد.بعدها  ،دانش آموختگان رشته های توانبخشی، عضو سازمان نظام پزشکی شدند و اجازه تاسیس کلینیک مستقل را کسب کردند . اگر در اینترنت جستجو کنید می بینید که دوم مرداد را به عنوان روز فیزیوتراپی ،نامیده اند. در روز دوم مرداد ۱۳۷۸ ،اجازه کار مستقل به فیزیوتراپیستها داده شد. ودر حال حاضر بهترین همکاری را با پزشکان دارند. امسال هم وزارت بهداشت برای اولین بار دکترای حرفه ای فیزیوتراپی را راه اندازی کرده است. در حال حاضر در گروه توانبخشی، جو پزشک سالاری از بین رفته و جای خود را به همکاری داده است. حتی بیماران هم به اندازه کافی به این رشته ها اعتماد پیدا کرده اند. پس پزشک سالاری، وجود دارد اما شکننده است . پزشک سالاری وجود دارد، اما اگر کسی با سواد باشد ،می تواند به سرعت جایگاه خود را کسب کند. اگر می بینید پزشک سالاری وجود دارد ،به خاطر آن است که آنها درس بیشتری خوانده اند . ۷ سال دوره پزشکی عمومی ٬ ۴ سال تخصص و ۳ سال فوق تخصص. کشیکهای نفس گیر و مسوولیت و استرس زیاد کاری. اگر فردی ۷ سال با قدرت تمام ٫حتی کم اهمیت ترین رشته را هم مطالعه کند، او هم سالار می شود . مگر می شود بادست خالی سالار شد؟ برای سالار بودن باید پشتوانه داشت. یک جراح قلب ۱۵ سال تحصیلات دانشگاهی دارد. طی این مدت ،تحصیل حدود ۷۰۰ شب کشیک بوده است. برخی روزهای تعطیل هم ،مشغول کار بوده است. بعد از اتمام تحصیلات ،حداقل ۵ سال در مناطق محروم فعالیت کرده است. مسلم است که این فرد ۴۰ ساله ،نسبت به یک کارشناس پیراپزشکی ۲۲ ساله برتری کاری داشته باشد. مطمئن باشید اگر همین پیراپزشک ۲۲ ساله ،در رشته خودش، به اندازه این پزشک زحمت بکشد در ۴۰ سالگی و شاید هم زودتر، به جایگاه آن جراح قلب میرسد. نمی شود دست روی دست گذاشت وگفت در وزارت بهداشت پزشک سالاری است و صحنه را ترک کرد.

۳-شما وقتی می خواهید به یک پزشک ،کامپیوترتدریس کنید، لازم نیست بهترین متخصص کامپیوتر را به عنوان مدرس انتخاب کنید. بهترین مدرس کامپیوتر ،باید به دانشجویان کامپیوتر تدریس کند. چون پزشک ،نیاز به یادگیری عمقی کامپیوتر ندارد. اتفاقا ،بهترین متخصص کامپیوتر ،به سختی می تواند به یک پزشک، کامپیوتر یاد بدهد، زیرا چنین فردی زمینه های خیلی پیشرفته از علم خود را مطالعه می کند که فقط به درد دانشجوی دکترای کامپیوتر ،می خورد.بهترین فرد برای تدریس کامپیوتر به یک پزشک، کسی است که با کامپیوتر آشنایی متوسط داشته باشد ودر ضمن با نیازهای بخش پزشکی هم آشنا باشد ،تا بتواند در تدریس خود از مثالهای پزشکی استفاده کند . بتواند ساده صحبت کند.بنابراین انفورماتیک پزشکی ،در تدریس هم می تواند جایگاه داشته باشد.

پیام چهارم علاقه مند:

1- کدام شرکت خصوصی دنبال مدیر است؟ می شود یک مورد آنرا مثال بزنید؟ اصلا تاسیس شرکت خصوصی با معرفی مدیر که آن هم متقاضی تاسیس شرکت است شروع می شود و پس از تاسیس نسبت به به کارگیری توانمندترین و در عین حال چند پیشه ترین فرد یا افراد اقدام می کند که اگر به رزومه های آنان نگاهی بیاندازید اثبات کننده این گفته است. حال در مورد شرکتهای خصوصی نرم افزار، کافی است شما خود را بجای مدیر و موسس آن بگذارید آیا دنبال فارغ التحصیل انفورماتیک پزشکی می گردید که فقط محفوظاتی از مدیریت اطلاعات دارد یا متخصص برنامه نویسی که در صورت لزوم چندین ساعت آشنایی با مدیریت اطلاعات پزشکی هم گذرانده باشد؟ پاسخ با شما
2- در خصوص پزشک سالاری باید عرض کنم که بین توانایی علمی شخص و توانایی مدیریتی وی تفاوت از زمین تا آسمان است. کسی منکر علم و علم آموزی و تلاش علمی فرد یا افراد نیست اما می توانید اثبات کنید اگر متخصصی 700 شب را کشیک داد الزاما مدیر خوبی است؟ چیزی که در وزات بهداشت حاکم است پزشک سالاری به معنای سپردن امور مدیریتی به پزشکان بدون هر توانمندی مدیریتی دیگر است. صحبت شما زمانی درست است که بحث شایسته سالاری مطرح شود. برای اثبات حاضرید تحقیق کوچکی را انجام دهید؟ لطف بفرمایید تحقیق کنید چند درصد مدیران آی تی دانشگاههای علوم پزشکی متخصص کامپیوتر یا مدیریت اطلاعات یا رشته های مشابه هستند و چند درصد پزشک. این تحقیق شاید در قضاوت بهتر شما موثر باشد.
3- در خصوص تدریس کامپیوتر توسط فارغ التحصیلان انفورماتیک پزشکی باید گفت سری به سیلابس درسهای این رشته بزنید. چند واحد تخصصی به مبحث کامپیوتر پرداخته شده که فارغ التحصیل این رشته بتواند کامپیوتر تدریس کند؟ با کمی بررسی و تحقیق به این پاسخ هم می رسید

پاسخ:

سلام

۱- یک شرکت ،یک مدیر عامل دارد، که ممکن است سالها پیش شرکت خود را تاسیس کرده باشد و ممکن است دهها نفر کارمند داشته باشد. شرکتی در این حد ٫ به مدیران میانی و مدیر پروژه نیاز دارد که قطعا کسی که دانش آموخته انفورماتیک پزشکی باشد ،می تواند برای این سمتها مناسب باشد. کارشناس انفورماتیک پزشکی هم یک فرد چند تخصصی است. بیشتر کارشناسان ارشد انفورماتیک پزشکی، دارای مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر هستند پس هم می توانند کار برنامه نویسی انجام دهند ،هم کار مدیریتی. تعداد اندکی از کارشناسان ارشد انفورماتیک پزشکی ،دارای مدرک کارشناسی گروه علوم پزشکی هستند که واحدهایی در زمینه برنامه نویسی خوانده اند و بطور محدودتر می توانند در زمینه برنامه نویسی، مشارکت داشته باشند. البته از همین تعداد هم، کسانی هستند که سواد کامپیوتری خوبی دارند. اگر من، مدیر یک شرکت کامپیوتری باشم و بخواهم در زمینه پزشکی کار کنم ،قطعا در کنار چند مهندس نرم افزار ،از یک کارشناس ارشد انفورماتیک پزشکی، هم استفاده می کنم. اینجانب، تجربه چند سال کار در شرکت مهندسی کامپیوتر را دارم، که اتفاقا نرم افزارهای پزشکی را تهیه می کردیم. در آنجا این احساس نیاز برای ما پیش می آمد که به شخصی نیازمندیم، که علاوه بر برنامه نویسی، به مسایل پزشکی آشنایی داشته باشد. به کسی نیاز داشتیم که استانداردهای پزشکی را بداند. به کسی نیاز داشتیم که به ما مشاوره بدهد ،ولی قطعا پزشکان نمی توانستند این مشاوره را به ما بدهند. زیرا با اصول کامپیوتر، آشنایی نداشتند. تازه شرکت ما، یک شرکت کوچک بود که درکل ۱۰ نفر هم کارمند نداشت و نرم افزارهای ساده را طراحی کرد. وقتی می گوییم وظیفه انفورماتیک پزشکی ،مدیریت است، به آن معنی نیست که رییس شرکت شود. رییس شرکت، هر فردی می تواند باشد. رییس کسی است که سرمایه ای آورده و شرکتی تاسیس کرده و مسلم است که مقام خود را به کسی نمی دهد. اما همین رییس به کارمندی نیاز دارد که بین کارمندان هماهنگی تخصصی برقرار کند. کار هماهنگی بین کارمندان  شرکت تهیه نرم افزار پزشکی، با دانش آموخته انفورماتیک پزشکی است. در شرکتی که ما بودیم ،نرم افزارهای مورد نیاز مطب، تهیه می شد. وقتی که دریک شرکت کوچک که نرم افزار مربوط به مطب، را می نویسد ،نیاز به کارشناس ارشد انفورماتیک پزشکی، است شما حساب کنید در شرکتهایی که نرم افزارهای بیمارستانی و تحقیقاتی را می نویسند، به چه تعداد دانش آموخته انفورماتیک پزشکی نیاز است؟

 با چند ساعت مطالعه، نمی توان فنون مدیریت را فرا گرفت. اگر اینطور بود اصلا رشته ای به نام مهندسی صنایع ،بوجود نمی آمد. در مهندسی صنایع ٫ از هر رشته مهندسی، چند واحد می خوانند. چند واحد هم مدیریت و اقتصاد می خوانند. در هیچ علمی هم تخصص پیدا نمی کنند. اما کارخانه، بدون وجود آنها ،فلج می شود. زیرا وقتی یک محصول می خواهد تولید شود ،باید شخصی باشد که بین مهندسان برق ٫ مکانیک ٫ مواد و .... ارتباط برقرار کند، که این همان مهندس صنایع است. هر روز بر اهمیت مهندسی صنایع افزوده می شود و هر روز تعداد بیشتری از مهندسان برق و مواد و.... تصمیم می گیرند که مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صنایع را کسب کنند.

۲- من هم قبول دارم که بیشتر مدیران شاغل در وزارت بهداشت، پزشک هستند. برای اینکه آنها از اول بوده اند و رشته های دیگر جدید هستند. دانش آموختگان رشته های جدید، باید تلاش بیشتری کنند. باید تواناییهای خود را بالا ببرند و قابلیتهای خود رانشان دهند. در حال حاضر ممکن است مدیر بخش فن آوری اطلاعات، پزشک باشد. اما اگر یک متخصص فن آوری اطلاعات، باسواد باشد مطمئن باشید دیر یا زود جای آن مدیر پزشک را ،می گیرد. من قبول دارم پزشک سالاری وجود دارد. اما می گویم باید با قدرت تمام، قله ها را ،یکی یکی، فتح کرد. باید بتوانی قابلیت خود رانشان بدهی . اگر قابلیت بالا داشته باشی آن پزشک ،مجبور است کنار برود. قبلا هم گفتم ،با توان کم ،نمی توان با پزشک سالاری مبارزه کرد. برای مبارزه با پزشک سالاری باید قوی باشی.

۳- در خصوص تدریس کامپیوتر، توسط فارغ التحصیلان انفورماتیک پزشکی، باید گفت : پزشکان به آشنایی مختصر با کامپیوتر ،نیاز دارند. برای یک پزشک، لازم است که با مفهوم هوش مصنوعی، آشنا باشد. باید مفهوم داده کاوی ،را بداند. همچنین لازم است ،مفاهیم درخت تصمیم و شبکه بیزین را بداند. همین که شما نیم ساعت راجع به داده کاوی و کاربرد آن در پزشکی برای یک پزشک توضیح بدهی برای کل عمر او، کافی است. شما لازم نیست تمام فوت وفن داده کاوی را به وی یاد بدهی. اگر بخواهی هر مبحثی را توضیح دهی برای هر مبحث باید ۲ واحد درس بخواند. او فقط باید با مفاهیم آشنا شود و هر مفهوم در حد نیم ساعت (اندازه یک صفحه). در ضمن فراموش نکنید که بیشتر کارشناسان ارشد انفورماتیک پزشکی، مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر دارند . علاوه بر آن در دوره کارشناسی ارشد انفورماتیک پزشکی، درسهای زیر در ارتباط مستقیم با کامپیوتر می باشد:

۱- برنامه نویسی ۳واحد

۲- تصمیم گیری در بهداشت ودرمان ۲ واحد (داده کاوی - یادگیری ماشین و... )

۳-کاربرد شبکه های عصبی در پزشکی ۳ واحد

۴-انفورماتیک تصویر برداری پزشکی ۴ واحد

۵- برنامه نویسی با متن باز ۲واحد

۶- طراحی و ارزیابی ۴واحد

۷- آمار و طراحی پژوهش ۲ واحد

۸-یک سمینار ۲ واحدی و کارآموزی ۲واحدی و پایان نامه ۶ واحدی (در کل ۱۰ واحد)که باید طی این ۳درس کارهای عملی کامپیوتری انجام بدهی .

نکته آخر این که ،تمام استادان مدارک پزشکی و مهندسی کامپیوتر به این نتیجه رسیده اند که رشته ای به نام انفورماتیک پزشکی ،نیاز است. در سالهای اخیر، وزارت بهداشت، تلاش بسیاری را برای گسترش رشته انفورماتیک پزشکی، انجام داده است. کافی است به وب سایتهای کشورهای عربی و همسایه سری بزنید. آنها در حال فعالیت زیادی هستند. کشورهای صنعتی که به شدت در زمینه انفورماتیک پزشکی کار می کنند.

نظر ۳۰ آذر علاقه مند:

سرکار خانم کریمی
شاید مشکل اینجاست که شما خیلی ایده آل به این رشته و فرصت های شغلی آن نگاه می کنید. در واقع این رشته زاییده نیاز کشور های توسعه یافته است که بر اساس سیستم مدیریتی و اجرایی خود به این نکته پی بردند که رشته ای به نام انفورماتیک پرشکی را ایجاد نماینذ. همچنانی که سال ها قبل از این رشته مدارک پزشکی را ایجاد نمودند و برای آن جایگاه و ارزش مربوط را به خوبی قائل شدند. همین رشته در سال ها بعد فقط وفقط از سر تقلید عینا در ایران کپی پیست شد و پس از ورود به ایران چون با نیاز های ما تطابق نداشت و از سویی فارغ التحصیل داشت اجبارا به عنوان صندوق دار یا رابط بیمه یا پست هایی از این دست به کار گرفته شد. رشته های اینچنینی و مثال های متعدد از این دست فراوان اند که اگر کمی تحقیق بفرمایید مصادیق زیادی می بینید. رشته انفورماتیک پزشکی نیز عینا از همین دست است. این رشته به واسطه نیاز اروپاییان در جهت تسهیل و درمان موثر تر بیمار با توجه به نظم و پاسخگویی جدی کادر درمانشان ایجاد شد تا بتواند هدف کلی مدیریت اطلاعات و پرونده های پزشکی را در سطحی علمی و قانونی انجام دهد که این مورد در ایران فعلا رویایی بیش نیست.پس اجبارا در صورت استخدام فارغ التحصیلان این رشته نسبت به بکارگیری در بخش هایی که در مراکز درمانی نیاز است استفاده خواهد شد مثل بایگانی، کارگزینی، اپراتوری نرم افزار های کامپیوتری، کتابداری و ....
در مورد شرکت های خصوصی نیز باید گفت انفورماتیک پزشکی چیزی جز رابط اضافی بین برنامه نویس و متقاقضی نیست مثلا در عمل متقاضی کاملا متمایل به این است که در تهیه نرم افزارش مستقیما با برنامه نویس در ارتباط باشد و کارش را به او سفارش دهد و غیر از این هرچه بگویید ایده آل است و در عمل محقق نخواهد شد.
در مورد ارتقای جایگاه انفورماتیک پزشکی تا حد اعطای مدیریت در وزارت بهداشت باید گفت چون این رشته به طور کاملا مستقیم متاثر از داده های پزشکی است، کاملا محال است که بتوان تحت قالب یک مدیریت بکارگیری شوند که در این صورت این استقلال اصلا معنایی ندارد.

پاسخ نویسنده وبلاگ:

سلام

۱-تجربه نشان داده ٫هر رشته ای با تاخیر چندین ساله نسبت به کشورهای توسعه یافته ٫ بالاخره در ایران هم جا می افتد. در برخی کشورها انفورماتیک پزشکی ،بیش از ۳۰ سال قدمت دارد و امید است در ایران نیز این رشته جا بیوفتد. به خصوص که در وزارت بهداشت قرار است طرحهای پرونده الکترونیکی و پزشکی از راه دور اجرا شود ،که حتما نیاز به متخصص انفورماتیک پزشکی است.

در ضمن، هر سال رشته ها بیشتر شناخته می شوند. وضعیت الان رشته مدارک پزشکی، بهتر از ۱۰ سال پیش است.

این که یگوییم برخی رشته ها فقط به درد کشورهای توسعه یافته می خورد و به درد ایران نمی خورد نادرست است. این تفکر، توسعه نیافتگی کشور مارا ،بیشتر از این می کند.یک زمانی، عده ای با گسترش رشته مهندسی کامپیوتر هم مخالف بودند و می گفتند دستگاه کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر مخصوص کشورهای پیشرفته است و هیچ وقت در ایران هیچ کاری کامپیوتری نمی شود. یک دوستی تعریف می کرد، درسال ۱۳۷۰، سال دوم دبیرستان رشته علوم تجربی بوده ودر ضمن، در یک آموزشگاه خصوصی، اوپراتوری کامپیوتر می آموخته است. وی می گفت ،تمام اطرافیانش او را مسخره می کردند که یادگیری کامپیوتر در ایران به چه درد می خورد. آنها می گفتند کامپیوتر فقط به درد مهندسان سطح بالا می خورد. این در حالی است که در سال ۱۳۸۰ بیشتر مردم در خانه کامپیوتر داشتند و به تدریج اینترنت هم وصل کردند. همین دوست تعریف میکند که در سال ۱۳۶۹ ،یک برنامه رادیویی درباره کامپیوتر گذاشتند. بیشتر شنوندگان رادیو ،اعتراض کردند که این چه موضوعی است؟ مگر کامپیوتر به چه در د می خورد.؟ در اوایل دهه۷۰ هم دولت اعلام کرد، که قصد دارد تلفن همراه را راه بیندازد. بیشتر مردم مسخره می کردند و می گفتند این ابزار لوکس به درد کشورهای پیشرفته می خورد. در سال ۱۳۸۰ ،همین مردم از عدم آنتن دهی و کمبود سیم کارت تلفن همراه می نالیدند و حتی نمایندگان مجلس وزیر مربوط را استیضاح کردند.

بنابراین تا وقتی چیزی وجود نداشته باشد ،نیازش احساس نمی شود. الان مباحث پرونده الکترونیک و پزشکی از راه دور برای ما خنده دار است ولی ۱۰ سال دیگر ،قطعا اینچنین نخواهد بود.

۲-وجود یک حد واسط بین گروه پزشکی و مهندسی کامپیوتر واجب است. من این را احساس کردم. تعداد زیادی را هم می شناسم که این عقیده را دارند. وجود حد واسط ،یک تشریفات نیست . یک نیاز واقعی است. فلسفه وجود رشته هایی مثل مهندسی پزشکی و فیزیک پزشکی و ... هم احساس نیاز بوده است و ابدا" تشریفات زائد نیست.

۳- احتمال کسب پستهای مدیریتی، برای دانش آموختگان انفورماتیک پزشکی ،وجوددارد.حتی مدیریت کلان. الان تازه انفورماتیک پزشکی در ایران ۳ سال قدمت دارد. با این حال، برای مثال مشاور فن آوری اطلاعات وزیر بهداشت، تحصیلات انفورماتیک پزشکی ،دارد.

نظر آخر علاقه مند:

با سلام مجدد
امید است همانگونه که گفتید بشود و موفق و سربلند باشید

نویسنده وبلاگ:

من هم از آقا یا خانم علاقه مند ،ودیگر خوانندگان ،که شرایط این گفتگو را پیش آوردند تشکر می کنم. مهمترین دستاورد این گفتگو ،این بود که توانستیم با رعایت احترام یکدیگر، باهم تبادل نظر کنیم.

 

مقاله ای از وبلاگ انفورماتیک پزشکی آقای حسن اسدی:

معرفی رشته انفورماتیک پزشکی

مقاله ای از وبلاگ آقای علی نیکمرام:

یک دیدگاه در مورد رشته انفورماتیک پزشکی

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۹/۲۳ساعت 23:48  توسط فرزانه کریمی علویجه - سعید کریمی علویجه  |